Accessibility links

Кайнар хәбәр

Qırımtatarlardan Öremçe waqıygalarına protest


Törkiädäge Qırım tatar oyışmaları Öremçedäge waqıygalarda Qıtay qılgan çaralarnı tänqitläp kisken protest belderde.

Çindeki Türklerğe Yapılğan Zulümğe Protesto

Şarkiy Türkistan dep bilingen Çindeki Uygur Avtonom bölgesinde olğan vakialarga ve onda yaşağan Türk ve müsülman halqı olğan Uygurlarğa qarşı alınıp barılğan cinayetler Dünyada oğlanı kibi Türkiyede de qattı reaksiya dogurdu.

Türkiyedeki Qırım Tatar cemiyetleri de buğa karşı protest bildirdiler. Dr.Ahmet İhsan Qırımlı yetekçiligindeki Qırım Türkleri Medeniyet ve Yardımlaşuv Cemiyeti Umum Merkezi, Reis muavini Namık Kemal Bayar ve Umum sekretar Tuncer Kalkay imzalı bildirüvnen Çinden yapılğan cinayetlernin toqtatılmasın ve cinayetçilerin cezalandırılmasın talap ettiler ve yapılğanlarnı protesto ettiler.

İstanbul Qırım Tatar Cemiyeti, Qırım Tatar Milli Meclisi Türkiye temsilciligi de benzer reaksiyalarnı dilge ketirdiler. Qırım Tatar cemiyeti azaları da protest mitinglerine iştirak ettiler.

Millet Meclisi Mükafatı - Kemal Karpatğa

Türkiye Parlementosu Üstün Hizmet Şeref Mükafatı bir Qırım tatar tarihçi oğlan Prof.Dr.Kemal Karpatğa berildi. Ata babaları Qırımdan Dobrucağa köç etken özü Dobrucada doğan dünyağa belli Osmanlı tarihçisi Kemal Karpat, kene dünyağa belli Osmanlı tarihçisi ve Qırım Tatarı olğan Prof.Dr.Halil İnalcıktan son bu mükafatka layıq körülğen ekinci Qırım Tatarı oldu.

İstanbul Üniversiteti Huquq Fakültetin bitirdi. Washington ve Rewington üniversitetlerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı. Romanya'da tarih ihtisasından son Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında işledi. 20 memlekette neşir etilgen 130 maqalesi ve 16 kitabı bar. Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin tesisçisi ve reisi, Orta Asya Cemiyeti'nin (ACAS) tesisçisi. Şu anda Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümünde Tarih Profesörü olarak calışmaktadır.

Yurtdışında en çok ilgi gören eseri Ottoman Population adlı çalışmasıdır. Bu kitabında Qırımın 1783 senesinde Çarlıq Rusiyesi tarafından işgal ve ilhaq etilgenedn 1920 senelerine qadar Türkiyeğe köç etken Qırım tatarlarının sayısın 1 800 000 olaraq qaydetmektedir.

Prof.Dr.Kemal Karpatka mükafatı TBMM aççılğanı senityasır ayında merasimnen takdim etilecek.
XS
SM
MD
LG