Accessibility links

дүшәмбе, 25 сентябрь 2017, Казан вакыты 18:26

Qırım ve Türk dünyası içün kara kün, Türkiye’de Qırım ve Qırım Tatarları aqqında en çok aber yapqan, makale yazğan jurnalist Kemal Çapraz rahmetli oldu.

16 Sentiyabır sabası eşitilgen haber, Türkiye’deki Qırım Tatarlarını ve Türk Dünyasına qönül bergen adamlarnı terenden kederlendirdi, yüreklerin bıçak kibi saplandı. bir arabanın çarpması neticesinde rahmetli oldu. Kemal Çaprazğa 15 sentiyabır aqşamı bir iftar çdavetinden qayta ekende İstanbulda araba çarpa, hastanege köterilsede 16 sentiyabır sabası rahmetli oldu.

Jurnalist Kemal Çapraz içün onu sevğen binlernen insan 17 sentiyabırda İstanbul’da Tuzlada Merkez camisindeki cenaze namazında bir arağa keldi. Tabutunun üstüne Türkiye bayragından gayri, Şarkiy Türkistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ve İstanbul Qırım Tatar cemiyeti reisi Celal İçtenin koyğanı Kırım Tatarlarının Kökbayrağı serildi.

Cenaze Namazına başta İstanbul Qırım Tatar cemiyeti reisi Celal İçten ve cemiyeti idarecileri, çeşit şerlerdeki Qırım Tatar cemiyetlerinin idarecileri, Tataristan, Azerbaycanğa, Makedonyadan şarkiy Türkistanga Türkiyedeki umum Türk dünyasının vekilleri, Türk Dünyası meselesinin aktivistleri, üniversitetlerden ocalar, pek çok şeer ve kasabanın belediye reisleri, deputatlar, partiyaların vekilleri iştirak etti.


Cenaze namazından son imamın aqqınıznı elal etesinizmi sualine binlerce adam ep bir agızdan can yurekten “elal olsun !” dep kıçırdılar.. Bu vakitte kökte bulutta yok edi lakin beş on damla yagmurun kökten kelmesi de pek meraklı edi.. Onu sevgen adamlar, aceba onun ecelinin erte vakitte kelmesine melekler üzüldü de ağladı mı, yoksa Kemal Çapraz özünün bu kadar çok sevilgenin kördü de köz yaşların tutamla dımı dep öz özlerine sormadan etalmadılar.

Cenaze namazı vaktında da cenazesinin cıyılğanı vakitte de onu sevğen yuzlerce adamın közünden yaşlar aqa edi.

Onbinlerce adamnı terenden üzğen rahmetli Kemal Çapraz 1964 senesinde Kastamonu şeerinin araç kasabasında dogdu. İstanbul üniversiteti gazatacılık fakültesin bitirgen son gazatacılıqqa başladı.. Fakülteden son Kırım Türk Basını ve İsmail Gaspıralı adlı tezinen aspiraturasın korçaladı…

Kemal Çapraz
1986 senesinde gazatacılıqqa başlağan Kemal Çapraz başta Kırım ve Kırım Tatarları olmaq üzere umum Türk Dünyası aqqındakı Türkiye adlı gazatada yazğan aberleri ve serial yazılarınen tanındı. Şuna da qaydetmek isterimke onu birinci kere Qırımğa ketmesine men vesile oğlan edim. 1989 senesi sentiyasbır ayında Qırım Tatarları aqqında Hilal Görününce adlı romanı yazğan Sevinç Çokum’un evinde tanış olduk. O sene sentiyabır ayında Akmescit şeerinde o devirki Sovyetler birliginin Türkiye futbol komandoları futbol oyunu oynaycaq edi. Men oğa bu vakitte bizim bazı bir Qırım Tatar arqadaşların da Qırımga keteceklerin ve Qırım Tataralırın yolbaşçısı Mustafa Cemilevnen onda körüşeceklerin ayttım ve oğada ketmeni teklif ettim. Böyleliknen o devirdeki İstanbul Qırım Tatar cemiyeti reisi Taner Kayannen kettiler ..

Birinci kere Qırımdakı samazahvalar, Köreyiz ve Çatalkaya’dakı vakialar aqqında ve o devirde QTMH teşkilatı reisi oğlan Mustafa Kırımoğlunen yapılğan interviv Türkiye gazatasının birinci sayfasından ken olarak aber olaraq neşir etildi. Böyleliknen Qırım Tatarlarının vatanlarına qaytışları Türkiyeğe ve dünyağa böyleliknen eşittirmeğe başladı. Taa son defalarca ketip keldi ve haberler ve serial yazılar yazdı…Kemal Çaprazın Qırım ve Qırım Tatarları aqqındakı aberlerin anlakmağa tırışsak künlerce laf etmek kerek.. Kemal Çapraz “Sürgünde Yeşeren Vatan Kırım” adlı bir kitapta yazdı. Kemal Çapraz evli edi ve kiçkene kızı Çağla daa 4 yaşında edi. Taa ayatının en semereli vaktinde rahmetli oğlan Kemal Çaprazğa bizde Allahdan rahmet tileymiz. Onun Türk Dünyası ve ususan Qırım ve Qırım Tatarları asla unutmaycaktır. Onun adı mutlaqa Qırım Tatarlar yaşağan bir yerde bir sokaqqa berilecek adı Kırımda ebediy yaşatılacaqtır…

Zafer KARATAY
İstanbul

XS
SM
MD
LG