Accessibility links

сишәмбе, 17 октябрь 2017, Казан вакыты 10:56

Qırım Milli firqa räise Wasfi Abdurahimovnıñ, Rusiä Qırımnı yaqlasın dip Putin häm Şäymiyevkä yasagan möräcägatına diasporadagı qırımlılar zur qarşılıq bilderde.

Türkiyedeki Qırım Tatar cemiyetleri birleşmesi umum reisi Dr.Ahmet İhsan Kırımlı, İstanbul Qırım Tatar cemiyeti reisi Celal İçten, Emel Qırım vakfu reisi Zafer Karatay, Milletlerara Qırım Komitesi reisi Dr İdil Noyan İzmirli, Amerikadaki Qırım Tatar Araşturuv ve informatsiya merkezi reisi Mubeyyin Altan Vasfi Abduraimovun ve milliy Fırqanın bu aksiyasinin kabul etilalmaz, Qırım Tatar tarihinden ders almağan aqılsızca bir areket olğanın bildirip kattı protest bildirğenlerin açıqladılar..


Milliy Fırqa reisinin bu aksiyasına emen butün dünyadaqı Qırım Tatarları razı olmağanların, Qırım Tatarlarınını öz milletlerine qarşı cinayetler işleğen Rusiyanı Qırım Tatarların qorçalamağa davet etmekni, aqılsızlıq, öz halkın ve öz tarihin mısqıllamak olğanında birleşeler. Ankara Bilkent Üniversiteti ocası Doç.Dr. Hakan Kırımlı bu masqaralığın ortadan köterilmesi içün şimdiki milliy fırqanın adının denişmesi kerek dey ve şimdiki fırkanın azalarının bunday areketleri Qırım Tatar tarihine Qırım Tatar halqına buyük hızmet etken Milliy Fırqağa onun rehberleri Noman Çelebi Cihan ve onun dava arqadaşlarına hakarettir dep qıymet kese.

Vasfi Abduraimov’un Milliy Firqa resi olaraq yapqanı bu müracaat Avropadaqı siyasiy toğereklerinde dikkatin celp etti. Gurcistandakı cenknen barabar dünyada ortağa çıqqan yanı siyasiy vaziyette sıranın Ukrayna ve Qırımğa kelip kelmeğeni aqqında komentarlar devam ete.

Jurnalist Kemal Çapraz içün dua ve mevlüt

17 sentiyabırde rahmetli oğlan Qırım Tatarlarğa belli jurnalist Kemal Çapraz için İstanbul Qırım Tatar cemiyetinde 24 sentiyabır aqşamı iftar aşından son dua ve mevlüt okundu. İstanbul Qırım Tatar cemiyeti reisi Celal İçten dua ve mevlüt okumazdan evvel yapqan çıqışında rahmetli Kemal Çapraz’ın Qırım ve Qırım Tatarlarına yapqanı hizmetlerni iç bir vakit unutmaycaklarını, er daim onu rahmet, minnet ve şukrannen hatırlaycaqların ayttı ve onun 4 yaşındaqı qızı Çağla ve 10 yaşındaqı Çağrını da öz evladları kibi qorçalaycaz dedi. Celal İçten cemiyet ve Emel Qırım vakfı olaraq Kemal Çaprazın qorantası içün yardım yapacaqların bildirip oğa iştirake davet etti. Taa son Kemal Çapraznın ruhu içün dua ve mevlüt okundu..

Kocaeli Qırım Tatar Cemiyeti yanı idare eyeti saylandı

İbrahim Vefa Arici
Kocaeli şeerindeki Qırım Tatar cemiyeti nevbetteki 3. kongresin ötken afta sonu keçirdi. 21 Sentiyabır Pazar künü cemiyetnin öz merkezinde keçirilgen toplaşuvda cemiyetin reisi ve yanı idare eyeti de saylandı. Kocaeli şeerindediki ekinci Qırım Tatar cemiyeti olaraq 2006 senesinde qurulğan cemiyetke gayridan İbrahim Vefa Arıcı saylandı. 176 deleğatın iştirak etkeni toplaşuvda ayrıca reis muavini Remzi Aybar,
Genel Sekreter Kadriye Zümran Yenipazar, oldu. Nevzat Ülker, İzzet Toplu, Osman Aytuğar, Vedat Doğusel, Ergun Tiner, Bahadır Batur, Seyhan Tonguç, Cemil Gönder, Hilmi Özdilek ve Fatma Ayla Cürgen.
Yanı idere eyeti vazifesine saylandılar. Konreden son Kocaeli Qırım Tatar cemiyeti konresinin iştirakçiler ep barabar iftar yaptılar.

Qırımdan yanı talebeler bursa şeerinde

Bursadagı Kırımlı ukuçılar

Türkiyede üniversitet oqumak için bu sene saylanğan talebeler ötken afta 15 sentiyabırda Bursa şeerine kelip yerleştiler. Bursa Qırım Tatar cemiyeti reisi Adnan Süyenin berğen malumatqa köre Maarifçi teşkilatından Elvira Bariyeva Rehberliginde Bursağa kelğen 21 Qırım Tatar talebesinin er bir işleri alletildi ve talebeler 22 sentiyabırdan başlap Ankara Üniversitetinin Türk tili öğretim merkezi oğlan TÖMER’de öz derlerine başladılar. Adnan Süyen 14 seneden beri talebelerin birinci kere Bursa şeerine kelğenlerin ve bu vakit içerisinde 417 talebe kelğenin bildire,

Dünya Azerbaycanlıları kongresi Kievde konferans keçirecek


Dünya Azerbaycanlilari Konqresi (DAK) 18-20 oktyabr 2008- künlerinde Ukraynanin Kiyev şeerinde "Yeni dunya duzeni ve insan haqlari problemi" movzusunda milletlerara konfrans keçirecek.

Konferansda ashagidaki meselelerin muzakire olunacagi nezerde:
1)Dagliq Qarabag problemi ve onun helli yollari:
2)Azerbaycanin Guneyinde insan haqlari problemi;
3)Avropa ve Amerikada Azerbaycan diasporunun huquq ve vezifeleri;
4)MDB ve Ukraynada Azerbaycan diasporunun huquq ve vezifeleri.


XS
SM
MD
LG